Doğa Kağıt Nedir?

Kağıt ile ilgili hemen her üründe kullanılabilecek, toprağa ekilebilen içlerinde çeşitli kır çiçekleri, mavi ladin ağacı tohumları bulunan geri dönüşümlü, çevre, doğa dostu el yapımı kağıtlardır.

El yapımı olarak hazırlanan kağıtlarımız geri dönüştürülmüş kağıtlardan imal edilmektedir. İsteğe bağlı olarak yine FSC* sertifikası sahibi kuruluşların ürettiği kağıtlar kullanılarak renkli el yapımı Doğa Kağıt üretimi de yapılmaktadır. 

Üretim ve Uygulama Alanları

Doğa Kağıt imalatı esnasında hiçbir kimyasal katkı maddesi ve yüksek enerji tüketimi yapan makine kullanılmamaktadır. Tamamen doğal katkı maddeleri ve el işçiliği ile üretim gerçekleştirilir.

Kağıt kullanımının mevcut olduğu hemen her uygulamada rahatlıkla kullanılabilen Doğa Kağıt üzerine su bazlı boyalar ile baskı da yapılabilmektedir.

İstenilen şekil ve baskı ile çeşitli uygulamalarda kullanabileceğiniz bu ürünümüz ile insanlara birbirinden güzel çiçekler yetiştirmelerini ve doğaya katkıda bulunmalarını hedeflemekteyiz.

Doğa Kağıt Ekim Talimatı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğa Kağıt dokusunda bulunan tohumlar kır çiçekleri tohumları olduğundan bir çok ortama dayanıklı tohumlardır. Herhangi bir çiçek toprağına Doğa Kağıt’ı rahatlıkla ekebilirsiniz.

Küçük bir saksıda toprağın 0,5 cm altına bırakarak günlük sprey sulama ile sürekli nemli kalması sağlanılmalıdır. Mümkün olduğu kadar güneş görmesi de çimlenme zamanını kısaltacaktır. Güneş görmeyen yerlerde çimlenme süresi uzayacaktır. Ortalama çimlenme süresi 2 ila 4 hafta arasındadır. Çimlenme ve filizlenme yeterli olgunluğa eriştikten sonra daha büyük bir saksıya alınmalıdır.

 

Hercai Menekşe

Latince ismi: Viola tricolor

Hercai menekşe menekşegiller familyasından gösterişli çiçekleri sebebi en yaygın olarak yetiştirilen süs bitkisidir. Çok yıllık olan bu bitki 20 cm. kadar boylanabilir. Yeşil renkli gövdesi tabanından başlayarak dallanır. Karışık renkli, hafif ama hoş kokulu çiçekleri ilkbahardan başlayıp yaz boyunca açan, 5-10 cm olabilir. Hercai menekşelerin hepsinin eşit büyüklükte olmayan kadifemsi 5 taç yaprakları vardır.  Hercai menekşeler, ılıman iklim koşullarında sabah güneşini gören yerleri sever. Öğle güneşini gören yerlerde çiçek açma süresi kısalır. Nemli toprakları tercih eden hercai menekşeler susuz bırakılmamalı ancak aşırı da sulamamalıdır. Sıcak bölgelerde kısmi gölge önerilir. Bitkinin solan çiçekleri koparılırsa çiçek açması teşvik edilmiş olur. Kısa boylu olmaları sebebi ile bahçe ve parklardaki çiçek tarhlarında yetiştirildiğinde çok dekoratif oldukları gibi, saksı ve plastik kutularda yetiştirilerek de pek hoş pencere önü ve özellikle balkon bitkisi özelliği kazanırlar.

 

Horozibiği Çiçeği

Latince ismi: Celosia L.

İsmini horozibiğine benzeyen çiçeklerinden alır. Tek yıllık süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Boyuna gelişim gösterir. Haziran ile eylül sonu arasında koyu kırmızı ve gösterişli çiçekler açar. Çiçekler, yaz ve sonbahar boyunca bol güneş altında sürekli açar. Güneşli yerleri sever. Bitkiler aydınlık, havadar yerlerde iyi yetişir. Sıcak bölgelerde veya tropikal bölgeler en uygun yetişme alanlarıdır. Bitki susuzluğa toleranslı ise de toprağın nemli olması tavsiye edilir. Bitki besin maddece zengin topraklarda daha canlı çiçekler açar.  Kumlu ve hafif geçirgen, drenajlı topraklarda daha iyi bir gelişim gösterir. Gruplar halinde dikilmeye veya bordür bitkisi olarak kullanılmaya uygundur. Kuru çiçek ve kesme çiçek olarak çiçek aranjmanlarında da kullanılır.

 

Afrika Papatyası

Latince ismi: Rudbeckia

Çiçeklerinin görüntüsü nedeniyle Güneş Şapkası olarak da bilinen bu bitki yaz boyu çiçek açar. Drenajı iyi kumlu, toprakta ve tam güneş ışığında daha iyi gelişmektedir. Orta düzeyde kuraklığa dayanıklıdır. Kışın tek yapmanız gereken çiçekleri geçtikten sonra çiçek saplarını kesmek. Park ve bahçelerde sıklıkla kullanılan, sevilen bir çiçek türüdür. Ayrıca kesme çiçek olarak da kullanılabilir.

 

 

Aslanağzı

Latince ismi: Antirrhinum

Çok yıllık kolay yetiştirilebilen otsu bitki grubundandır. Çiçekleri büyük, karışık renklidir. Doğal olarak kuzey yarımkürede özellikle de Akdeniz de yetişir. Yaz başından sonbahara kadar çiçeklidir. Güneşi sever ancak az ışık alan yerlere de uyum sağlar. Her tür toprak çeşidinde yetiştirilebilir. Esas olarak ılıman iklim olmak üzere geniş bir sıcaklık aralığına dayanabilir. Sonbaharda budama tavsiye edilir. Bordür ve bahçe önlerinde bahar aylarından yaz başların kadar renk cümbüşü sağlarlar. Park ve bahçelerde kullanılan sevilen bir çiçektir.

 

Ateş Çiçeği

Latince ismi: Salvia Splendens

Ateşçiçeği, dikine gelişen tek yıllık otsu bir bitkidir. Yaz başlarında sonbahara kadar sürekli açan parlak kırmızı renkli, gösterişli çiçek salkımları ile bahçelerde kendilerine ayrılan çiçek tarhlarında çok güzel dururlar. Ayrıca evlerin balkonlarında saksılar içinde de yetiştirilebilirler. Besince zengin, nemli ama suyu iyi akıntılı, bahçe topraklarını ve bol güneşli ortamları seven ateş çiçekleri, hafif gölge yerlerde de iyi gelişir.

 

 

Çan(Kadeh) Çiçeği

Latince ismi: Campanula

Çan çiçeği çok yıllık olup ismini çiçeklerinin şeklinden alır. Latince’de Campanula küçük çan anlamına gelir. Çoğunlukla her ortamda rahatlıkla yetişebilmektedir. Lavanta ve beyaz renkli çiçekleri güneşi sever. Her iyi bahçe toprağında yetiştirilebilir ancak en iyi killi ve kumlu, gübreli bahçe topraklarında yetişir. Yaz boyu çiçek açar. Hemen hemen her yerde kaya bahçelerinde, bahçelerde ve saksılarda süs bitkisi olarak yetiştirilebilir. Grup ya da bordür bitkisi olarak da kullanılabilir.

 

Petunya

Latince ismi: Petunia

Petunyalar bahçelerde oldukça fazla tercih edilen tek yıllık bitkilerdir. Borasan şekilli canlı ve renk renk çiçekleri yaz boyu açar. Yaz mevsiminin en uzun süre çiçekli kalan, kokulu bitkilerinden biridir. Petunya bitkisi ve sapı yumuşak tüylerle kaplıdır. Tohumlar doğrudan bahçeye ekilebileceği gibi daha erken çiçeklenme için 6-8 hafta önceden içeriye ekilebilir. Bahçeye şaşırtma için mutlaka son donların geçmesi beklenmeli. Petunyalar güneşi severler. Yarı gölde de olabilir.  Zengin, drenajı iyi hafif topraklar uygundur. Ancak daha fakir topraklara da tolerans gösterir.  Toprak kuruya yakın nemli tutulmalı, aşırı sulama da uygun değildir. Bahçelerde yaygın kullanıldığı gibi saksılar için de i

dealdir.

İpek Çiçeği

Latince ismi: Portulaca grandiflora

Şellaki, kedi tırnağı olarak da bilinen semizotugiller familyasındandır. Sürgünleri toprağa yayılan ve toprağın yüzeyini örten, kuraklığa dayanıklı bir yıllık bodur bir bitkidir. Dünyanın tüm tropik bölgeleri ile ülkemizde yetiştirilen ipek çiçeklerinin iğne yaprakları, çardak güllerini andıran yalınkat ya da katmerli, karışık renkli pek hoş ve gösterişli çiçekleri vardır. İpek çiçeği fazla ilgi istemez. Pek çok çiçek türünün yetişemediği kurak, sıcak ama bol güneşli yerleri; besin yönünden zayıf toprakları sever. Fazla sulama ve gübreleme istemez. Aksi takdirde çiçek açışı geriler. İlaveten çiçekleri açabilmesi için bol bol güneşe ihtiyaç duyar. Tohumlarıyla çoğaltılabilir. İlkbahar başlarında tohumları sıcak yastıklara ekilir. Tohumlarının ekiminden üç hafta kadar sonra çimlenip gelişmeye başlayan bitki, nisan ayında toprak ısındığında şaşırtılarak bahçedeki yerlerine fazla aralık bırakılmadan dikilir. Ya da bitki, tohumlan bahçedeki yerine ilkbahar sonlarında toprak ısındığında ekilerek üretilir. Arsız bir çiçek, bir kez ektildiğinde sonraki yıllarda hep yeniden çıkabilir. Bahçelerde bordür olarak, saksılara dekoratif amaçlı ayrıca kayalık yerlere uygundur.

Şebboy

Latince ismi: Mathiola incana

Boylanabilen çok yıllık otsu bitkilerdendir. Çok sayıda dağınık, yukarı doğru büyüyen dalları vardır. Yapraklar mızrağımsı, uçları yuvarlak, kenarları dalgalıdır. Güzel kokulu renkli, gösterişli çiçekleri salkım halinde bulunur. Çiçeklenme mevsimi bahar ve yaz ortalarına kadardır. Şebboylar, bol güneşli yerleri ve organik madde yönünden zengin toprakları sever, geceleri serin ve nemli olan ortamlarda daha iyi gelişir. Bazı şebboy türleri, yarı gölge yerlere de uyum sağlayabilir. Ağır donlara karşı dayanıksızdır. Şebboy bitkisi tohumlarıyla çoğaltılır. Bitkinin tohumları ilkbahar mevsiminde ve havalar ısındığında bahçelerdeki yerine 20’şer cm. arayla ya da ilkbaharın başlarında sıcak yastıklara ekilir. Sıcak yastıklarda olgunlaşan fideler havalar ısındığında ya da son donlar atlatıldıktan sonra bahçelerdeki asıl yerlerine aynı aralarla şaşırtılır. Kalkerli, taşlı toprakları sever. Nefis kokuları geceleri, bulutlu ya da yarı karanlık gündüzlerde artan şebboylar çiçek tarhlarının vazgeçilmez çiçeklerindendir. Kesme çiçek olarak da ideal olan Şebboylar, balkon ve saksılarda da yetiştirilebilir.

Fesleğen (Mor Reyhan)

Latince ismi: Ocimum basilicum

Mor rengi ayırt edici özelliğidir. Bahçeler için oldukça çekici ve aromatik bir bitkidir. Lezzet-koku olarak ise geleneksel fesleğenden daha yoğundur. Güneş ışığının ve ısının çok olması gelişimi teşvik eder. Fesleğenin kuraklığa toleransı olmadığından düzenli bir sulama ister. Fesleğen yetiştirirken sıcak ve  güneşli bir yer tercih edilmeli. Güneş ışığında altı veya daha fazla saat idealdir. Toprak gevşek ve iyi drenajlı olmalı. Toprak ise gübre ile zenginleştirilmeli. Tohumu yüzeye yakın serpin. Hafifçe elinizle bastırın. Derine ekim çimlenmeye  engel olabilir.

 

Fesleğen (Yeşil İri Yaprak)

Latince ismi: Ocimum basilicum

Reyhan olarak da anılan fesleğen tek yıllık ve genellikle ılıman bölgelerde yetişen bir bitki türüdür. Boyları genellikle 25 ile 30 cm arasında renkleri açık yeşilden koyu yeşile kadar değişen ,yaprakları yumuşak, 1-5 cm arasında uzunlukta ve 1-3 cm arasında genişlikte olurlar. Yapraklar az veya çok parlak bazen de parlak yüzü dalgalıdır.  Soğuğa karşı çok duyarlı olan fesleğen bitkisi, en çok sıcak ve kuru ortamları sever. Fesleğenin yaydığı güzel kokunun yanında sinek kovucu özelliği de vardır.

 

Top Reyhan

Latince ismi:Ocimum basilicum

Fesleğen olarak da anılan tek yıllık ve genellikle ılıman bölgelerde yetişen aromatik bir bitkidir. Boyları genellikle 25 ile 30 cm arasında, yeşil yaprakları yumuşak ve küçük olup şekil olarak ise top görünümlüdür. İsmini de buradan alır. Season sonuna doğru ninik beyaz çiçekler açar. Yaprakları yenilebilir. Soğuğa karşı çok duyarlı olan fesleğen bitkisi, en çok sıcak ve kuru ortamları sever. Okşanmayı seven ve okşandıkça koku saçan fesleğenin yaydığı güzel kokunun yanında sinek kovucu özelliği de vardır.